Mācītāju pret savu gribu ievieto psihiatriskā klīnikā

Publicēja 2013. gada 19. sept. 12:46Artūrs Danenbaums

Ziņas datums 19. 09. 13. 

Protestantu draudzes ”Blagodatj” mācītājs no Astanas Kazahstānā Bahtžans Kaškumbajevs pavadīja Republikāniskajā psihiatrijas centrā Alma Atā gandrīz visu augustu, četras nedēļas.  Ir kļuvuši zināmi daži fakti par viņa „ārstēšanu”.

Kopš šā gada maija Kaškumbajevs atrodas arestā. Viņš tiek vainots par „smaga kaitējuma nodarīšanu cilvēka veselībai kā minimums vienam no savas draudzes locekļiem "hipnozes ceļā"”.

Kaškumbajeva advokāts, Nurlans Bejsekejevs, izstāstīja masu saziņas līdzekļiem par to, ko nācās piedzīvot viņa klientam psihiatriskā dziedinātavā, iestādē, kas ir apslēpta no sabiedrības acīm.

Visu uzturēšanās laiku Alma Atas psihiatrijas centrā viņš tika turēts kopējā kamerā pagrabstāvā kopā ar vēl sešiem garīgiem slimniekiem.

„Ja citus pa šo laiku uz medicīnisko komisiju veda tikai divas trīs reizes, tad mani mēneša laikā izsauca 19 reizes”, stāsta ieslodzītais mācītājs. Viņš bija neizpratnē, kāpēc „izmeklēšanas" laikā viņam tika uzdoti ne tikai kutelīgi jautājumi, bet arī jautājumi, kas skar viņa reliģisko pārliecību un personiskās dzīves puses. Ārstus interesēja atbilde uz jautājumu par to, kāpēc viņš tic Jēzum, nevis Allāham.

Pārējie ieslodzītie skaidroja, ka ārsti „eksperti” var tādējādi viņu provocēt uz nesavaldību un, vadoties no tā, izdarīt aizspriedumainu slēdzienu par viņa psihes stāvokli. Ieslodzītie ieteica mācītājam saglabāt pacietību un nepakļauties provokācijām.

Ārsti pieprasīja Kaškumbajevam uzrakstīt skaidrojumu. Viņš to uzrakstīja uz 17 lapām. Kad viņu izsauca kārtējā reizē, ārsti nopratināja viņu jautājumu krustugunīs, taču viņš uz visiem jautājumiem mierīgi deva atbildes, stāsta advokāts.

Pašās beigās mācītājs Kaškumbajevs stājās komisijas priekšā, kura bija četru cilvēku sastāvā. Komisijas priekšsēdētājs uzdeva jautājumu: „Kādēļ jūs atveda šurp? Jūs taču esat adekvāts cilvēks.”

Mācītājs Bahtžans Kaškumbaevs noraida ne tikai visas apsūdzības, bet arī iespēju, ka viņš varētu kļūt psihiski neadekvāts, ko viņam mēģina piedēvēt. Savā paskaidrojumā viņš raksta, ka 67 gadu vecumā viņš cieš no vairākām fiziskām slimībām, pirms pāris gadiem pārcietis infarktu, taču psihiski jūtas absolūti vesels cilvēks. Viņš pauda bažas, ka sākumā viņu grib padarīt psihiski neadekvātu, bet pēc tam – ar tablešu un injekciju palīdzību padarīt par patiešām psihiski slimu, kā to padomju laikā vairākkārt darīja ar disidentiem. Sakarā ar šīm bažām viņš baidījās, ka jau izmeklēšanas stadijā viņam var nozīmēt psihotropos līdzekļus.

Mācītājam tomēr neizdevās izvairīties no injekcijām. Esot klīnikā, viņam parādījās spēcīga nieze. Lai to ārstētu, tika dota ziede un injekcijas, kas „esot nepieciešamas medicīniskai izmeklēšanai”. Pēc šiem dūrieniem viņam sākās vemšana un ļoti spēcīgas galvassāpes. Bija sajūta "it kā smadzenes izjūk pa daļām". Pārējie viņam paskaidroja, ka tādi simptomi parasti vērojami pēc spēcīga psihotropā preparāta haloperidol ievadīšanas. „Redzot to, ārsti izbijās un pārtrauca injekcijas”, teica mācītāja advokāts, Nurlans Bejsekejevs. 

baznīca.info

Comments