TEKSTA MATERIĀLI‎ > ‎Svētrunas‎ > ‎

Muļķis, nejēga, neprātis, ģeķis, stulbenis Bībelē

Publicēja 2018. gada 28. aug. 21:43Līga Paņina
Ziņas datums 29.08.18.

“Ja tu nejēgu ar grūžamo pat sagrūstu piestā putraimos, tad tomēr viņa negudrums viņā neizzustu.” (Salamana pamācības 27:22)

Ir cilvēki, kas nekad, nekad, nekad nemainās, diemžēl. Ir jāatzīst, ka ir cilvēki, kas nekad nemainīsies, un es ļoti negribētu, ka tas esi tu. Ir viens ļoti svarīgs šķērslis, kas viņiem traucē, un varbūt viņi pat grib labāku dzīvi, grib vairāk kalpot Dievam, bet viņaiem nav saprašanas, ka viņi ir muļķi. Bībelē ir rakstīts, ka ir cilvēku grupa, kuri uzskata sevi par gudriem, bet patiesībā viņi ir muļķi Dieva acīs. Un, kamēr cilvēks nesapratīs, ka ir muļķa stāvoklī, tikmēr viņš nespēs spert pareizus soļus un mainīties. Tāpēc šī sprediķa jēga ir palīdzēt tev apzināties savu stāvokli, saprast, kas tu esi šobrīd un vai tavā dzīvē nav kādas muļķības, kas izslēdz iespēju augt. Un es uzreiz gribu pateikt, ka man pašam arī ir pietiekoši daudz muļķību. Ir tādas muļķības, kas ir nelielas un globāli tevi neitekmē, bet ir tādas muļķības, kuras tu atkārto ikdienā un kuru dēļ tu nevari augt. Un, kamēr tu nesapratīsi, ka esi muļķis, tikmēr tu nevari kļūt gudrs. Tas ir pirmais solis. Arī pieņemt Jēzu par savu Glābēju var tikai tas, kurš atzīst, ka līdz šim ir rīkojies muļķīgi un grib to mainīt. Ja jau cilvēks nesaprot, ka ir rīkojies muļķīgi, tad viņš uzskata, ka neko nevajag mainīt. Ja viņš neatzīst savu grēcīgumu, tad viņš nevar mainīties, jo uzskata, ka dara visu pareizi. Lūk, kāpēc reliģija ir viens no visspēcīgākajiem Dieva ienaidniekiem. Pats spēcīgākais sātana ierocis ir okultisms un reliģija, runa ir par reliģiju, kas apgalvo, ka, izdarot kādas konkrētas darbības – gavējot, atnākot uz dievkalpojumu, nokristoties, – tu tiec glābts, bet tā nav patiesība. Kamēr tu neapzinies, ka tu esi nepareizi dzīvojis un ka tev vajadzīga glābšana, tu nevari tikt izglābts. Kamēr tu neapzinies, ka esi muļķis, tu nevari kļūt gudrāks.

Kāpēc tieši “muļķis”, kāpēc tik skarbs vārds? Tāpēc ka visu šo nedēļu, domājot par iepriekš lasīto Rakstu vietu, esmu sapratis, cik daudz Bībelē ir tādi vārdi kā nejēga, stulbenis, muļķis, neprātīgs, ģeķis (muļķis). Tik daudz šādu vārdu! Kad es sāku meklētājā meklēt šos vārdus, man bija jātiek galā ar to vārdu daudzumu kā datoram. Kas tad Bībelē par to visu ir rakstīts un ko mums dos tas, ja spēsim šos vārdus “sagremot”? Tad mēs sapratīsim savu stāvokli un arī to, ka tas nav akmenī kalts stāvoklis, kurā mums jāpaliek visu savu mūžu. Mēs varam mainīties! Arī man, kā jau teicu, dzīvē ir daudz muļķību, bet, jo mazāk muļķību mūsu dzīvēs, jo vairāk varam augt un iet tālāk. Muļķība vai gudrība nosaka tavu likteni, tavu dzīves ritējumu un to, ko tu aiz sevis spēsi atstāt, kā arī to, kur tu pavadīsi mūžību.

“Neatbildi nejēgam pēc viņa nezināšanas, lai tu nekļūtu līdzīgs viņam, bet atbildi nejēgam pēc viņa nezināšanas, lai viņš neiedomātos sevi gudru esam.” (Salamana pamācības 26:4-5)

Dieva vārds konkrēti norāda, ka ir cilvēki, nejēgas, un mēs ikdienā sastopamies ar nejēgām. Tas, ka no pirmā iespaida cilvēks šķiet gudrs, nenozīmē, ka tā tiešām ir. Tu paklausies viņā ilgāk un pavēro viņa dzīvi. Te ir rakstīts, lai tu neatbildi nejēgam pēc viņa nezināšanas, jo viņš zina dažādus sviestus. Viņš tic visiem medijiem, skatās seriālus, fantastikas filmas, un tas viss ir kļuvis par daļu no šī cilvēka smadzenēm, viņš tā domā. Bībelē teikts, lai tu neatbildi viņam pēc viņa nezināšanas, lai nekļūtu līdzīgs viņam, bet atbildi nejēgam pēc viņa nezināšanas, lai viņš neiedomātos sevi gudru esam.

“Kas izrāda godu nejēgam, ir līdzīgs tādam, kas lingā liek prom sviešanai dārgakmeni.” (Salamana pamācības 26:8 )

Nejēga nav pelnījis, lai viņam izrādi godu, viņam nevajag teikt, cik viņš ir gudrs, bet vajag, lai tu pasaki, ka viņš ir nejēga. Tas nenozīmē, ka tagad visiem, kuros tev kaut kas nepatīk, jāsaka, ka viņš ir nejēga, bet gan to, ka, saskaroties ar šādiem cilvēkiem, tu nevari pieņemt par patiesu to, ko viņš saka. Labāk, ka tu liec viņam saprast, ka viņš maldās. Neradi muļķim iespaidu, ka viņš ir gudrs. Cilvēki paši sev liekas gudri esam, bet ir patiesība, un patiesība ir Dieva vārdā. Ne es esmu tiesnesis, bet Dieva vārds tiesā to, kas ir nejēga, kas gudrs, un parāda, ko darīt. Ja tev ar auto vajag braukt no punkta A uz punktu B, tad navigācijā tev ir svarīgs tikai punkts B vai arī vajag zināt, kur tu pats atrodies jeb punkts A? Kas notiks, ja tu atliksi tikai punktu B, bet navigācija neatpazīs, kur tu atrodies? Tāpat arī, ja tu nezini savu atrašanās punktu pašreiz, tu nevari nolikt mērķi un veidot ceļu uz panākumiem, tu nevari pabeigt savu ticības ceļu veiksmīgi.

“Kas pats savu namu apbēdina, tam būs vējš par ieguvumu, muļķim jābūt par gudrā kalpu.” (Salamana pamācības 11:29)

Tavs stāvoklis sabiedrībā ir atkarīgs no tavas gudrības. Kāpēc ļoti daudz vecāku spiež jauniešus mācīties? Tas ir tādēļ, ka viņiem augstākā izglītība ir ļoti svarīga, tā arī ir ļoti svarīga, gudrība ir svarīga, bet pašas zināšanas vien nenodrošina tev kādu stāvokli sabiedrībā. Latvijā ir ļoti daudz uzpūstu nezinīšu ar trim augstākajām izglītībām sētnieka darbā. Augstākā izglītība ir kļuvusi par modes lietu. Bet tavs stāvoklis sabiedrībā, draudzē, ģimenē, organizācijā, darba vietā ir atkarīgs no tā, cik tu esi gudrs vai, cik tu esi muļķis, un Bībelē ir skaidri rakstīts, ka muļķim jābūt gudrā kalpam. Vai fiziski neattīstīts, 1,60 m garš vīrs būs kalps 2,00 m garam muskuļkalnam? Vienkārši skatoties, var teikt, ka jā, bet tā nav patiesība, un lielais kultūrists būs kalps mazajam vīram, ja tikai viņam būs attīstītas smadzenes. Starpcitu, ļoti daudz varenu līderu ir bijuši īsa auguma, arī sludinātāji, kurus skatās internetā, bieži šķiet gara auguma tieši viņu lielo vārdu dēļ, bet patiesībā viņi ir pavisam īsi.

Latviešu Jānis ir nokalpojis pie vācu barona ilgu laiku. Kā jau zināms, latvieši jau gadu simtiem ir pieraduši kalpot citiem kungiem. Pat, aizbraucot uz Lietuvu, var just citu mentalitāti, jo, kad mēs bijām zem vācu kundzības vairākus simtus gadu, viņiem bija pašiem sava karaļvalsts, viņi bija impērija, kas pakļāva Poliju, Ukrainu un pat Krievijas daļas. Tagad viņi ir maziņi, bet tas viss ir palicis viņu sirdīs. Mums nav bijis tāds liktenis, tāpēc katram, kurš dzīvo Latvijā, ir iekodēts būt par kalpu. Lai tu nebūtu kalps, galvā ir jābūt smadzenēm. Tātad latviešu Jānis nokalpoja pie vācu barona vairākus desmitus gadu, un tagad barons sauc viņu uz pārrunām. Viņš jautā Jānim, cik gadus viņš ir nokalpojis. Jānis atbild, ka ir kalpojis trīsdesmit gadus, uz ko barons atbild, ka atceras, ka nolīga Jāni kā savu suņa pieskatītāju, bet suns jau vairākus gadus ir miris, tāpēc barons jautā, ar ko Jānis ir nodarbojies šos pēdējos gadus, bet Jānis teica, ka gan jau kungam atradīsies kaut kas arī viņam. Diemžēl tā ir patiesība, un tāds ir vidusmēra latvietis. Kad es dzirdu, ka kāds cītīgi meklē darbu, man tas neiet tuvu pie sirds, jo bieži šie cilvēki paļaujas, ka gan jau kāds viņiem atsviedīs kādu darbiņu, bet paši strādāt un dot darbu citiem nevēlas. Daudzi sūdzas par nodokļiem, bet nemaz nemēģina, patiesībā šeit ir diezgan laba vide biznesam – apkalpošanas sfēras ir zem katras kritikas, tāpēc tev atliek tikai darīt to pašu un normāli apkalpot. Bet parasti problēma ir galvā. Atceries, ka tava nākotne ir atkarīga no tavas muļķības vai gudrības, no tā, kāds tu esi šodien.

Kāds ceļotājs apstājās kalnu ciematā, kur bija tikai viens necils veikals, kur sēdējā kāds vecs onkulītis. Viņš apsēdās pie šī vecīša, kādu brīdi padomāja un teica: “Ar ko tavs ciemats ir ievērojams? Ar ko tavs ciemats ir slavens?” Vecītis padomāja un teica, ka viņu ciemats ir slavens ar to, ka no tās vietas var nokļūt jebkurā vietā pasaulē. Tā ir gudrība – ka tu zini, ka no tās vietas, kur tu esi, lai vai cik necila tā ir šodien, tu vari nokļūt jekādās virsotnēs.

“Zirgam pātaga, ēzelim iemaukti un nejēgas mugurai rīkste.” (Salamana pamācības 26:3)

Nejēga pats sev sagādā ciešanas un nesaprot, kāpēc. Tas notiek nepārtraukti. Ja tev pēkšņi ļoti bieži parādās soda kvītis no ceļu policijas, tas norāda, ka ir kaut kāda nejēdzība tavā galvā. Kamēr tu nesaproti pats, ko dari, tikmēr tu nevari mainīties. Nejēgas mugurai rīkste – nepārtraukti sodi, neizdošanās kalpošanās, nauda caurā makā, nepārtraukti konflikti ar cilvēkiem, vienmēr citi ir vainīgi... Spilgts piemērs ir alkoholiķi, kuru nejēdzība noved pie pohām un pat izpostītām ģimenēm un dzīvēm.

“[..] nemieru rada vispirms vergs, kļūdams par ķēniņu, tāpat nejēga, kad viņš ir pārmērīgi maizes paēdis” (Salamana pamācības 30:22)

Kad nejēga ir pārmērīgi saēdies maizi, viņš rada problēmas. Muļķim nepienākas labi ēst un labi dzīvot. Ja viņu kaut kur paaugstinās, tā kļūs par nopietnu problēmu gan viņam, gan citiem cilvēkiem. Komunisti amatos ielika absolūti neizglītotus cilvēkus, dzērājus un kaušļus, un tad notika slepkavības, terors, nabadzība. Nejēgam nepienākas būt augstos amatos, viņš radīs problēmas visiem.

“Gudrie mantos godu, bet, ja arī ģeķi izvirzītos uz augšu, viņi tomēr kļūs apkaunoti.” (Salamana pamācības 3:35)

“Ko palīdz nauda nejēgas rokā, lai pirktu augstāko gudrību, ja viņš tomēr ir un paliek nepraša.” (Salamana pamācības 17:16)

Iedod bomzim miljonu, un ļoti ātri viņš to naudu iztērēs un kļūs atkal par bomzi. Bomži patiesībā ir ļoti lepna tauta. Tie ir lepni cilvēki, kuri negrib strādāt, viņi ir nejēgas. Viņi nav tā cienīgi, lai būtu aprūpēti un saņemtu kaut ko bez maksas. Viņiem pašiem nepieciešamais ir jānopelna. Ja negrib pelnīt, tad lai turpina rakties pa atkritumiem, tā ir viņu izvēle. Viņiem šādā veidā nav jāpalīdz, tikai tad, ja tu saņem īpašu Dieva vadību to darīt. Iedod bomzim miljonu, un viņš pēc pāris nedēļām atkal būs bez naudas tāpēc, ka viņš tāds vienkārši ir sirdī. Atņem miljonāram miljonus, un pēc laika šis cilvēks atkal būs bagāts, jo tāds viņš ir sirdī gudrs.

Dieva gudrība ir augstāka par visu. To ir svarīgi zināt tāpēc, lai mēs nesāktu domāt, ka augstākās izglītības un dažādi semināri ir svarīgākais, kam būtu jābūt galvā un sirdī. Nē! Svarīgākā ir Dieva gudrība, kas atrodama Bībelē.

“Ģeķis saka savā sirdī: "Dieva nav!" Samaitāta un nejēdzīga ir viņu dzīve, nav starp viņiem neviena, kas labu dara. ” (Psalmi 53:2)

Dieva vārds saka, ka cilvēks, kurš noliedz Dieva esamību, ir ģeķis jeb muļķis. Tā ir viszemākā muļķība – neticēt Dievam.

“Kur paliek gudrie? Kur rakstu mācītāji? Kur šīs pasaules vārdu meistari? Vai tad Dievs nav pārvērtis pasaules gudrību ģeķībā?” (1. Korintiešiem 1:20)

Pasaules gudrība Dieva acīs ir muļķība, bet tikai tādā gadījumā, ja tā neatzīst Dievu. Tādas pasaules gudrības, piemēram, kāda konkrēta zinātne, kas ir saskaņā ar Dievu, ir gudrība no Viņa. Mācīties ir labi, gudrība galvā arī ir labi, taču, ja tas ir bez Dieva, tad Viņa acīs tā ir muļķība.

“Bet tie tāpēc viņam pieķērās, ka viņš jau ilgu laiku tos ar burvestībām bija apstulbinājis.” (Apustuļu darbi 8:11)

Māņticība un okultisms ir muļķība, neprātība, ģeķība un stulbums. Tajā ietilpst horoskopi, joga, viltus reliģijas un reliģija. Mums nav jāsmejas par cilvēkiem, kuri to visu piekopj, bet mēs zinām, ka tā ir muļķība. Dieva vārds saka, ka šie cilvēki ir apstulbuši, Dieva acīs tā ir stulbība, un ir tikai viens patiess Dievs, Viņa vārds ir Jēzus. Ir tikai viens, Kurš par taviem grēkiem ir miris un pēc tam augšāmcēlies. Ir tikai viens, Kurš var sagādāt tev ceļu uz debesīm. Ir tikai viens, Kurš paņēmis tavu grēku nastu. Tas ir Jēzus Kristus. Dievs nāca virs zemes cilvēka miesā, trīs dienas bija kapā, augšāmcēlās, tagad sēž pie Dieva labās rokas un caur Svēto Garu ir šodien šeit, mūsu sirdīs.

“Kas ir pacietīgs, tas ir arī gudrs, bet, kas ir nepacietīgs, parāda savu negudrību.” (Salamana pamācības 14:29)

Šajā Rakstu vietā ir runa par nepacietīgu cilvēku, kurš grib visu uzreiz.

“Jo, ko neprātīgie iekāro, tas viņus nogalina, un ģeķus pazudina viņu pašu pārgalvība.” (Salamana pamācības 1:32)

Tā ir pakļaušanās nepareizām vēlmēm, kas izposta visu dzīvi un nogalina. Piemēram, ja cilvēkam ir ļoti liela vēlme pēc alkohola, tas izpostīs viņa dzīvi un nogalinās. Kas to turpina darīt, ja viņš var apstāties, ir muļķis. Tāpat ar smēķētājiem – Viņi apzināti izposta savas plaušas, asinsriti, sirdi un lēnām sevi nogalina. To nevar saukt par gudrību. Tas pats attiecas uz laulības pārkāpšanu, pornogrāfiju un tamlīdzīgām lietām. Ja arī tu uzreiz neredz sekas, zini, ka tās pienāks, izpostīs dzīvi un nogalinās, tās nogalina cilvēku gan garīgi, gan fiziski.

Līdzīgi ir ar vēlmēm, kuras tu nevari atļauties. Piemēram, daudzi cilvēki vēlas šikas kāzas. Kad pāris man izstāsta savas vēlmes, kas attiecas uz kāzām, tas nemaz iekšēji neatsaucas. Es nevaru saprast, ko viņi vēlas – kāzas vai mīlēt otru cilvēku? Kāda starpība – aizbraukt mīlēties uz Kipru vai savā dzīvoklī? Kāda ir atšķirība? Vai, tavuprāt, tu domāsi par kalniem un ūdeni brīdī, kad pirmo reizi mīlēsies? Kāda ir starpība tam, kurā vietā tas notiks? Kāds domā: “Man būs skaistas atmiņas.” Bet ja tu nevari to atļauties, kādas tur atmiņas? Ja tu vari to atļauties, nav nekādu problēmu! Bet kas ir svarīgāks? Ja tu nevari to atļauties, tad tā ir dzīšanās pēc vēlmēm. Tu piepildi vēlmes, kuras tev nepienākas piepildīt un kuras ir bīstamas. Ir labi vēlēties aizbraukt ceļojumā, bet ne tajā brīdī, kad to nevar atļauties. Tas pats attiecas uz kredītu ņēmējiem. Diemžēl, viņi ir muļķi. Es nesaku, ka nevienā gadījumā nevar ņemt kredītu. Es runāju vispārīgi. Daudzi cilvēki izvēlas ņemt ātros kredītus dažādiem pasākumiem. Tas ir sviests! Pēc tam kredītprocenti aug pa dienām un cilvēk nevar atmaksāt simts eiro gadiem ilgi. Paļaušanās nepareizām vēlmēm izposta dzīvi un pat nogalina. Kas seko pēc kredītiem? Darbs ārzemēs, vergu fabrikā, labākajā gadījumā ar dokumentiem. Tam visam seko izpostītas ģimenes vai arī viena ģimene mājās un otra ārzemēs. Tu vienkārši gadiem ilgi vergo, lai atdotu kredītiestādēm kapeikas, un pats dzīvē neko nesasniedz. Tu vairs nemācies un neaudz. Vai tas ir labi?

“[...] lai tu nenokļūtu uz ļaunu ļaužu ceļa un neatrastos neprātīgu pļāpātāju vidū [..]” (Salamana pamācības 2:12)

Ja tu atrodies starp muļķiem un draudzējies ar viņiem, tu pats par tādu kļūsi. Draudzība ar nesaprātīgiem cilvēkiem ir bīstama. Esi starp gudriem cilvēkiem, vēlies to! Ja tu vari vienkārši neatnākt uz dievkalpojumu vai mājas grupiņu, jo izvēlies būt dzērāju kompānijā vai koncertā, tad tas ir sviests. Tas rakstīts Bībelē. Bībelē patiesībā šādi cilvēki ir nosaukti pat skarbāk. Neuzturies tādā vidē! Esi tur, kur ir gudri cilvēki!

“Labs pratējs izveido lietu pareizi, bet, kas darbā pieņem nepratēju, tam tas tiek sabojāts.” (Salamana pamācības 26:10)

Muļķis izvēlas muļķīgus darbiniekus. Ja tu pats esi neprātīgs, tad tādus darbiniekus arī izvēlēsies, un tavs bizness nevarēs attīstīties. Ja es komandā turu muļķus, tad draudze nevar augt. Ja cilvēki, būdami līderi, ir neprātīgi, tad viņi pieņem darbā un ieliek amatos cilvēkus, kuri galu galā sabojā visu darbu. Atceries, kad tu darbā pieņemsi darbiniekus, tev kaut kam ir jābūt galvā, lai saprastu, kurus darbiniekus pieņemt un kurus atlaist!

“Zinīga sieva uzceļ savu namu, bet trakulīga neprāte to ar savu rīcību sagrauj.” (Salamana pamācības 14:1)

Šajā rakstu vietā ir runa par attiecībām. Neprātīgs cilvēks sabojā attiecības ar cilvēkiem. Prātīgs cenšas izlīdzināties un vienmēr turēt mieru ar citiem. Neprātīga sieviete noteikti panāks šķiršanos un vīrs būs vainīgs. Neprātīgs zāģis nozāģēs otru cilvēku tā, ka pāri nekas nepaliks un pēc tam vēl par brīnīsies par to, ka otrs aizgāja no viņa. Tāpat arī neprātīgs alkholiķis nozāģēs savu sievu. Tas ir abpusēji. Tas pats attiecas uz attiecībām darbā. Attiecību bojāšana ir nepratība.

“Ātrās dusmās neprātīgais rīkojas neprātīgi, bet apdomīgs cilvēks paliek mierīgs.” (Salamana pamācības 14:17)

Cilvēks, kurš nesavalda savas dusmas, ir muļķis. Ja tu reguāli aizsvilies, lamājies un ej ārā no rāmjiem, tiklīdz dusmas sāk pulsēt deniņos, tad neredzēt tev panākumus, kamēr nesavāksi sevi, jo Dieva acīs tā ir muļķība.

“Kas labprāt panes pārmācību, tas mīl atziņu; kas neieredz rājienu, tas paliek nejēga.” (Salamana pamācības 12:1)

Tu parunāji ar mācītāju, un viņš iedeva padomu. Ja šo padomu ignorēji, tad tu esi nejēga, vismaz kaut kādā sfērā. Autoritāšu negodāšana un nerespektēšana, buntošanās pret grupiņas vadītāju – tā ir nejēdzība. Ne jau vadītājs pats sevi par tādu ielicis, bet gan Dievs. Tu nekur netiksi, ja neiemācīsies cienīt autoritātes ne tikai draudzē, bet arī ārpus tās.

“Nejēga izkrata sava gara saturu cita priekšā, bet īsteni gudrais to pataupa sev.” (Salamana pamācības 29:11)

Šo var attiecināt uz sociālo tīklu “zvaigznēm”. Ir cilvēki, kuri publicē attēlus ar visu, ko viņi dara: ēd, strādā, sporto. Man par to ir jāsmejas. Skandināvijā viens puisis, Pauls, tika atlaists no darba par to, ka Instagramā regulāri publicēja video, kuros redzams tas, kā viņš darbā laiž gāzītes. Atlaists viņš tika ne par to, ka tā dara, bet tāpēc, ka viņš to darīja darba laikā. Šis puisis augumā ir liels, un arī izskatās, ka pats ir ļoti apmierināts ar to, ko dara. Interesanti tas, ka daudziem cilvēkiem tas tiešām patīk. Tas viss ir smieklīgi, bet patiesība ir tāda, ka šis cilvēks ir muļķis. Un muļķīgi ir arī tas, ka mēs par to smejamies. Nav slikti kaut ko kādreiz ielikt sociālajos tīklos, bet visam ir kaut kāds mērs. Kad es redzu visus šos postus, kuros cilvēki rāda, kā dzer kafiju, ķemmē matus un tamlīdzīgi, tad es ne tikai ar galvu saprotu, bet arī iekšēji izjūtu to, ka viņš ir nabadziņš. Ir cilvēki, kuri agrāk regulāri nāca uz mūsu draudzi, un šobrīd viņi ir sociālo tīklu “zvaigznes”. Viņiem vairs nav nedz uzmanības no vadītāja, nedz viņu dzīvēs Dieva, tāpēc šie cilvēki grib parādīt kaut kā, ka viņi vēl eksistē un dzīvo. Kam tas reāli interesē? Cilvēki ieliks “like” tavai bildei, bet reālu palīdzību un atbalstu nesniegs. “Like” būs, bet draudzība nebūs. Tas viss ir abstrakts.

“Vīrs dara sev godu, izvairīdamies no bāršanās; tie, kas pastāvīgi rājas, arvien ir nejēgas.” (Salamana pamācības 20:3)

Ja sieva visu laiku zāģē, tad viņa ir nejēga, tāpat ir ar vīriem. Diemžēl, tādas ģimenes, īpaši bezdievīgas, lielākoties izjūk.

“Kā suns atkal apēd izvemto, tā rīkojas arī nejēga, bez mitas atkārtodams to pašu muļķību.” (Salamana pamācības 26:11)

Iedomājies, suns izvemjas un to visu apēd. Pusaudžu gados man bija suns Čipa, kranča un takša krustojums. Viņai bija takša ķermenis, bet ausis gaisā. Viņa vārtījās kaut kādās vecās maitās un ēda zirgu bumbuļus. Man šķiet, ka arī kaķi mēdz izvemties un to visu apēst. Bībelē teikts, ka tāds ir arī cilvēks, kurš bez mitas atkārto vienu un to pašu muļķību. Citiem vārdiem: tie ir cilvēki, kas nemācās no savām kļūdām. Ja tu no citu kļūdām mācies, tas ir apsveicami. Ja tu no savām kļūdām mācies, tas arī ir labi. Ja tu vispār nemācies, tad tās ir bēdas. Dieva vārds saka, ka tas, kurš atkārto kļūdas un nemācās no tām, arī ir nejēga. “Darbs – iegūt zināšanas” un “darbs – pielietot zināšanas”

Lai iegūtu Dieva gudrību, ir jāmaksā cena. Ja tu vēlies saņemt Dieva gudrību, tev ir jālasa Bībele, tas prasa tavu laiku. Tu lasi Dieva vārdu, lūdz un slavē, pēc tam, ja tā ir kaut kāda nozare kalpošanā, tev jāmācās līderu skolā, tas arī prasa tavu laiku un pūles. Tas ir darbs. Ja tu gribi atvērt biznesu, tev jāapmeklē biznesa semināri un jāmācās, kas arī ir tavs laiks un darbs. Lai iegūtu zināšanas, ir nepieciešamas arī finanses. Iegūt zināšanas ir darbs. Ja tu negribi palikt vienkārši zinošs, bet gribi būt gudrs, tad tev ir arī jāstrādā, lai iegūtās zināšanas pielietotu. Vislielākā gudrība ir strādāt, lai iegūtu zināšanas, un strādāt, lai tās pielietotu, nevis tikai mācītos. Esmu sastapies ar pietiekoši daudz cilvēkiem, kuriem vienkārši patīk mācīties. No tā visa nav nekādas jēgas. Viņiem vienkārši patīk mācīties. Patika mācīties nekur tevi neceļ un neved. Ja tev patīk pielietot šīs zināšanas, tad tas, lūk, ir vērtīgi.

“Tāpēc pielieciet visas pūles un parādait savā ticībā tikumu, bet tikumā atziņu.” (2. Pētera 1:5)

“Tāpēc pielieciet visas pūles un parādait savā ticībā tikumu, bet tikumā atziņu. Bet, kam to nav, tas ir akls un stulbs un ir aizmirsis, ka viņš ir šķīstīts no veciem grēkiem.” (2.Pētera 1:5;9)

Dieva vārds saka, ka cilvēks, kuram, tuvojoties Dievam, nemainās raksturs, ir akls un stulbs. Ja cilvēks tikai atsēž dievkalpojumos un grupiņās, nepielietojot šīs zināšanas, tad viņš ir akls un stulbs.

“Un ikviens, kas šos Manus vārdus dzird un nedara, pielīdzināms ģeķim, kas savu namu cēlis uz smiltīm.” (Mateja 7:26)

Kas dzird Dieva vārdu un nedara, ir pielīdzināms muļķim.

“Es gāju gar sliņķa tīrumu un gar nejēgas vīna dārzu, un redzi, tur auga vienīgi nātres, vīna dārzs bija pilns dadžu, un akmeņu iežogojums ap to bija sabrucis. Kad es to redzēju, es to ņēmu pie sirds, liku vērā, nolūkojos uz to un mācījos no tā: tu gribi drusku gulēt un vēl drusku pasnaust, un drusku salikt rokas, lai atpūstos! Bet tad tev tava nabadzība pienāks ātriem soļiem kā ceļiniece un tavs trūkums kā bruņots vīrs.” (Salamana pamācības 24:30-34)

Sliņķis ir tas pats nejēga. Nejēdzīgs cilvēks nesaprot, ka labāk pašam maksāt cenu nekā ar stibu spiedīs maksāt daudz dārgāku cenu. Labāk pašam tagad darīt to, kas ir pareizs, nekā pēc tam to darīt piespiedu kārtā. Ja cilvēks ir nostājies uz noziedzības ceļa, viņu agri vai vēlu noķers, un sods būs daudz lielāks nekā tad, ja viņš pats apstāsies. Ir četru veidu cilvēki:

1. Dara to, kas ir pareizs pat tad, kad viņus neviens nemotivē.

2. Dara tad, kad pasaka to, kas ir pareizs.

3. Dara tikai tad, kad daudz reizes viņiem to pasaka.

4. Cilvēki, kas nekad nemainīsies un pie nekādiem apstākļiem neko nedarīs.

Pārsvarā, lūdzot Dievu un saņemot Viņa vadību, tev nav simts procentīga pārliecība, ka tas ir jādara. Tādās situācijās labāk ir kaut ko darīt, ja pārliecība ir tikai astoņdesmit procenti, nekā gaidīt, kad būs visi simts procenti. Man nekad nav bijusi simtprocentīga pārliecība par kādām lietām, pat tad, kad ir runa par lieliem projektiem. Es zinu pareizo soli ar prātu un iekšēji saprotu, bet man nekad nav simtprocentīga pārliecība. Ja arī tā pārliecība rodas, tad tas ir tikai uz īsu brīdi. Es atceros vienu cilvēku, kurš nāca pie manis priecīgs, teikdams, ka beidzot esot atradis savu īsto draudzi. Viņš bija dedzīgs un gatavs kalpot. Man vienmēr liekas dīvaini, ka cilvēks uzreiz ir tik sajūsmināts un grib darīt visu pēc pirmās reizes dievkalpojumā. Viņš pat neko vēl nezina par mums. Beigās tā bija pirmā un pēdējā reize, kad šo cilvēku vispār redzēju.

Kādā pilsētiņā bija ļoti labs malu zvejnieks. Viņš katru dienu brauca mājās pilnu laivu ar zivīm. Visi šajā pilsētiņā viņu uzskatīja par īpašu zvejnieku. Kādu dienu pilsētiņā ieradās nepazīstams cilvēks un vēlējās doties līdzi šim zvejniekam uz zveju. Piecos no rīta abi ar laivu brauca uz to vietu, kur zvejos, un šis svešais cilvēks ievēroja, ka zvejniekam nebija ne tīkli, ne kas cits, tikai sietiņš ar ko velk ārā zivis, un kaste. Viņi nonāca līdz tai vietai, kur zvejos. Zvejnieks izņēma no kastes dinamītu, iesvieda ūdenī, kur tas uzsprāga, un zivis uzpeldēja. Viņš ar savu sietu visas zivis salika laivā. Šis svešais cilvēks uzreiz izvilka savu policista nozīmīti, teikdams, ka zvejnieks ir arestēts par malu zvejniecību un zvejošanu neatļautā veidā. Zvejnieks nesamulsa, paņēma vēl vienu dinamīta stienīti, aizdedzināja un pameta to policistam, teikdams – cik ilgi tu to turēsi? Varbūt kopā zvejojam zivis?

Ir cilvēki, kas sāk darboties tikai tad, kad rokās viņiem ir dinamīta stienītis. Labākais veids ir darīt arī tad, kad neviens tevi nemotivē. Gudrība ir strādāt nepārtraukti, lai saņemtu vairāk gudrības Dieva lietās, kalpošanā un laicīgajā darbā, kur tu iegūsti jaunas zināšanas un pielieto tās arī tad, ja nav simtprocentīga pārliecība. Pat tad, kad tu kļūdies, mēģini vēl. Tu zini, kā uzvarēt bailes? Ikvienam ir bailes. Lielie projekti, kas tuvojas, mūsu draudzei ir kaut kas neticams. Ir vajadzīga ļoti liela nauda. Man kā mācītājam ir ļoti liels risks spert šādus soļus, bet es savas bailes pārvaru, vienkārši darot. Tiklīdz tu sper pirmos soļus, bailes pazūd. Ja tu esi pieņēmis lēmumus, atliek tikai strādāt. Es jūs mudinu, speriet pirmos soļus! Gudrību var iegūt strādājot, sperot pirmos soļus un pielietojot zināšanas.

“Gudrība darīja sev namu un izcirta septiņus stabus, tā nokāva savus kaujamos lopus, sajauca savu vīnu un saklāja galdu, tā izsūtīja savas kalpones, lai viņas sauc no pilsētas augstajām vietām: "Kas nejēga, lai pošas šurp!" Un neprātīgajam viņa saka: “Nāciet, ēdiet no manas maizes un dzeriet vīnu, ko es esmu ielējusi!” (Salamana pamācības 9:1-5)

Visas muļķības iespējams manīt, ja to pats saprot, tās nav nemaināms jēdziens.

“Muļķīgas blēņas mīt bērna sirdī, bet audzinātāja rīkste aizdzīs tās tālu prom no viņa.” (Salamana pamācības 22:15)

Var ieaudzināt gudrību bērnam. Mums kalpoja Dilans Longs, kuram ir tikai 23 gadi, bet sludina jau tūkstošiem cilvēku. Viņš gudrību ir saņēmis, jo audzis kristīgā ģimenē. Kas no bērnības ir audzināti Dieva ceļos, var sasniegt daudz vairāk.

“Jo vēsts par krustu ir ģeķība tiem, kas pazūd, bet mums, kas topam izglābti, tas ir Dieva spēks.” (1.Korintiešiem 1:18 )

Vēsts par krustu ir muļķība tiem, kas tam netic. Visa gudrība sākas caur Jēzus Kristus upuri, tikai tad, kad tavs gars piedzimst no augšienes, ne ar labiem darbiem, bet tikai tāpēc, ka tu tici un pieņem Kristu, izveido attiecības ar Viņu un dzīvo Dieva gribā. Tu demonstrē savu ticību arī ar darbiem. Ir draudzes kuras uzskata, ka Jēzus bija tikai pravietis. Augstākā gudrība ir paslēpta Kristus upurī, un miesīgais cilvēks to nevar saprast, kamēr viņš nav no augšienes piedzimis. Šīs garīgās lietas nav saprotamas tiem cilvēkiem, kas nav no augšas piedzimuši. Ja ticīgais ar neticīgo precas būs mūžīgais konflikts. Ja tu esi ticīgs tad cieni otra neticību un otrādi. Bet tie ir reti gadījumi. Miesīgais nevar pieņemt garīgo.

“Miesīgais cilvēks nesatver to, kas nāk no Dieva Gara; jo tas viņam ir ģeķība, viņš to nevar saprast, jo tas ir garīgi apspriežams.” (1.Korintiešiem 2:14)

“Lai neviens sevi nepieviļ! Ja kas jūsu starpā tur sevi par gudru šīs pasaules lietās, tam jātop ģeķim, lai tas kļūtu gudrs.” (1.Korintiešiem 3:18 )

Ja pasaulīgs cilvēks skatās uz tevi un viņam viss liekas labi tavā dzīve, manuprāt, tu neesi uz pareizā ceļa, jo negarīgi cilvēki nevar tevi saprast. Tev jākļūst par muļķi pasaules acīs, lai iegūtu Dieva gudrību. Jāmaksā cena par gudrību.

“Jo, zinādami Dievu, viņi to nav turējuši godā kā Dievu un Viņam nav pateikušies, bet savos spriedumos krituši nīcības gūstā un savā sirds neprātā iegrimuši tumsā. Saukdami sevi par gudriem, tie kļuvuši ģeķi un apmainījuši neiznīcīgā Dieva godību pret iznīcīgam cilvēkam un putniem, lopiem un rāpuļiem līdzīgiem tēliem. Tāpēc Dievs viņus viņu sirds kārībās nodevis izvirtībai, kurā viņi paši sākuši sagandēt savas miesas, tāpēc ka viņi dievišķo patiesību apmainījuši pret meliem un sākuši dievināt un pielūgt radību, atstājot novārtā Radītāju, kas ir augsti teicams mūžīgi, āmen. Tāpēc Dievs viņus nodevis apkaunojošās kaislībās: sievietes apmainījušas dabisko dzimumu kopdzīvi ar pretdabisko. Tāpat arī vīrieši, atmezdami dabisko kopdzīvi ar sievieti, cits pret citu iekaisuši savā iekārē, piekopdami netiklību, vīrietis ar vīrieti, paši saņemdami sodu par savu maldīšanos” (Romiešiem 1:21-27)

Visā pasaulē no augstskolām izlaiž sagrozītus cilvēkus, iestāstot, ka vīrietis nav vīrietis un sieviete nav sieviete. Caur dažādām valsts institūcijām to vienkārši piespiež, un tavus bērnus nodod pedofīliem. Tāpat ir ar reliģiju – cilvēks uzskata, ka, ja ir kristīts, svētīts un laulāts baznīcā, tad tiks debesīs, un uzskata sevi par gudru. Savas muļķības ir jāapzinās.

“Ja tu nejēgu ar grūžamo pat sagrūstu piestā putraimos, tad tomēr viņa negudrums viņā neizzustu.” (Salamana pamācības 27:22)

Ir cilvēki, kas nekad nemainīsies, jo viņi negrib saprast un pieņemt to savu patieso situāciju. Otrkārt, viņi negrib spert soļus un gaida simtprocentīgo pārliecību.

Lūk, kāds dzejolis. Nosaukums “Rītdiena”. “Rītdien viņš kļūs tāds, kādam cilvēkam ir jābūt. Nebūs labāks un drosmīgāks par viņu. Draugam, kurš nonācis nelaimē un kuram ir jāpalīdz viņš piezvanīs un skatīsies, ar ko varētu palīdzēt, rītdien. Ik rītu viņš sastāda vēstuļu sarakstu, kuras uzrakstīs rītdien. Un domā par tiem, kurus iepriecinās rītdien. Šodien bija tik smaga diena un nebija nevienas brīvas minūtes. Pievērst uzmanību citiem viņš varēs rītdien. Šis cilvēks kļūs par visčaklāko strādnieku rītdien. Visa pasaule zinās par viņu, ja vien sagaidīs rītdienu. Bet lieta tāda, ka viņš nomira un viņu aizmirsa. Un viņš atstāja aiz sevis lietu kaudzi, ko gatavojās izdarīt rītdien.” Es novēlu neatlikt lietas uz rītdienu ko var izdarīt šodien.

“Bet, kas ģeķīgs pasaulē, to Dievs ir izredzējis, lai liktu kaunā gudros; un, kas nespēcīgs pasaulē, to Dievs ir izredzējis, lai liktu kaunā stipros; un, kas pasaulē zems un nicināts un kas nav nekas, to Dievs ir izredzējis, lai iznīcinātu to, kas ir kas; lai nekas, kas ir miesa, nelielās Dieva priekšā.” (1.Korintiešiem 1:27-29)

Dievs tevi ir izredzējis. Tevi, kurš ir ieguvis Dieva gudrību un kurš ir gatavs spert soļus, lai iegūtu zināšanas, Dieva gudrību un Dieva tuvumu, lai to piepildītu un strādātu šajā virzienā. To, kas pasaulē zems un nicināms, to Dievs ir izredzējis, pat, ja tev liekas, ka kaut ko nevari. Tu esi radīts uzvarai un zini, ka neesi muļķis. Tu esi gudrs, jo dzenies pēc taisnības un Dieva valstības. Ja tu nedzenies pēc Dieva valstības, tad tu esi nejēga. Dievs atmaksā visiem, kas pie Viņa griežas. Un Dievs saka, ka tavā priekšā ir stabila un gaiša nākotne.

Mācītāja Mārča Jencīša sprediķi “Muļķis, nejēga, neprātis, ģeķis, stulbenis Bībelē.” pierakstīja un rediģēja draudzes “Kristus Pasaulei” redakcija
Comments